Sports visiem, ne tikai profesionāļiem

Valmieras novads vēsturiski bijis īsta sportistu kalve, un mūsdienās sporta infrastruktūra tiek veidota augstākajā līmenī. Taču kur starp visām hallēm, stadioniem un sporta zālēm paliek tie, kam sportam būtu jābūt ikdienas sastāvdaļai, ne vaļaspriekam vai profesijai? Kā mēs nodrošinām sporta un aktīvās iespējas mūsu bērniem?

Katram sporta veidam sava vieta

Nepieciešams ieviest kārtību. Mācību laikā sporta zālēs un laukumos jāatrodas bērniem, nevis personām no malas. Jāizveido sporta zāļu un centru specializācija – tā būs vienkāršāk iepirkt inventāru un sakārtot apmeklējumu grafiku. Tas ir izdarāms, vajag tikai gribēšanu un atteikšanos no privilēģijām atsevišķiem sporta veidiem vai sportistu klubiem,” nākotnes plānus iezīmē Inguss Pavasars.
Valmieras novads ir bagāts ar sporta zālēm. Kamēr Valmierā sportot gribētāji tās vai gāž apkārt, pagastos pustukšās zālēs svilpo vējš. Mēs piedāvājam risinājumu – katram sporta veidam sava vieta. Tā nodrošināsim iespēju sportot visiem, kas to vēlas, ne tikai tiem, kas var vairāk samaksāt. Nav pieņemami, ka, piemēram, futbols ir pārņēmis visus lielos stadionus, lai gan Daliņa stadions primāri paredzēts vieglatlētikai.

Igors Korņējevs
Vecates kultūras nama vadītājs un sporta biedrības “Pēdu nav” vadītājs

Jaunajā Valmieras novadā galvenais neaizmirst par sportu laukos. Ne katrs šeit var atļauties mēnesī samaksāt ap 150 eiro, lai varētu piedalīties komandu amatiersportā. Burtnieku novads līdz šim sniedzis būtisku atbalstu, un svarīgi, lai to darītu arī lielnovads. Atbalsts nepieciešams gan pieaugušo, gan bērnu komandām, ir jāalgo treneri, jāpalīdz arī transporta jautājumos, īpaši bērniem.

Lai bērnus iesaistītu sportā, katrā lauku skolā vajadzīgs volejbola vai florbola treneris, un šie cilvēki ir jāatalgo. Ja pagastā veidojas bērnu sporta komanda, novadam jāspēj to atbalstīt, jo vecākiem šādas bērnu aktivitātes ir ne tikai laiku prasošas, bet arī finansiāls slogs,” norāda Burtnieku novada Vecates kultūras nama vadītājs Igors Korņējevs.
Pašvaldībai ir jānodrošina maksimāli vienādas iespējas visiem sportot gribētājiem – peldbaseinā, ledus hallē, sporta zālēs. Pilsētās un laukos. Pašvaldības uzņēmumiem jāspēj organizēt darbu tā, lai maksimāli daudz iedzīvotāju varētu sportot. Visvairāk pieprasītie laiki jāatvēl bērniem.

Atbalsts vispirms savējiem

Sportisti ir jāatbalsta arī pašvaldībai, taču jābūt skaidriem kritērijiem. Mēs piedāvājam vienkāršu shēmu – vienāds atbalsta apjoms ikvienam amatieru sporta pārstāvim neatkarīgi no sporta veida. “Mēs gribam atbalstīt visus novada sportistus, taču priekšroka vienmēr vispirms būs iedzīvotājiem, tikai pēc tam profesionālajam sportam,” uzsver I. Pavasars. Nav pieņemama situācija, ka Valmieras finansējums tiek klubiem, kam ar pilsētu sakars ir vien tik daudz, cik tā minēta nosaukumā. Savukārt novadā pat spēcīgām komandām naudas nav.

Veselā novadā – vesels gars

Mēs labi zinām, ka uzturēt veselību kārtībā ilgtermiņā ir daudz izdevīgāk, nekā ik pa brīdim to ārstēt. Viens no labākajiem profilakses pasākumiem ir aktīvs dzīvesveids. Līdz ar sporta infrastruktūras sakārtošanu mēs vēlamies arī apkārtējo vidi pārmainīt uz tādu, kas tā vien aicina doties pastaigā vai velobraucienā. Viens no mūsu mērķiem ir izveidot veloceliņu apli ap Gauju, lai velobraucējiem nebūtu jādala ceļš ar skrējējiem vai jaunajām māmiņām. Veloceliņi jāizbūvē arī novados, lai sniegtu iedzīvotājiem veselīgu pārvietošanās alternatīvu.
Veicināsim iespēju apgūt peldētprasmi visiem, kas to vēlas, īpaši bērniem un jauniešiem. Un možam garam rosināsim kopt sportiskās tradīcijas, rīkojot sacensības novados.
Valmieras novadā sportisku cilvēku ir daudz, mums tikai jāspēj viņiem nodrošināt iespējas pievērsties iemīļotajām aktivitātēm. Mums ir skaidrs plāns, kā to izdarīt!” saka I. Pavasars.

Dalies ar rakstu